Instantly vs Apollo (2026): kallmejlverktyg eller dataplattform, priser och vilket du ska välja

Publish date: 1 nov. 2026
Instantly vs Apollo avgörs av vad du saknar: inkorgar eller kontakter. Instantly säljer utskick, med obegränsade mejlkonton och warmup i varje plan och en kreditbaserad lead finder vid sidan om. Apollo.io säljer data, en databas som företaget självt uppger omfattar 240 miljoner kontakter, och sekvenser ingår i varje konto. Många team kör båda och laddar in exporter från Apollo i Instantly.
Först kommer svaret per typ av köpare, sedan utskick, data, priserna för Apollo vs Instantly och avtalsvillkoren. Därefter följer Sponas egna uppgifter: en kund körde Apollo-exporter plus manuella tillägg genom Instantly och bytte sedan datakälla. Andelen hårda studsar sjönk från 2,45 % till 0,85 %, en skillnad, inte en bevisad orsak.
Get thousands of leads in 4 minutes.
Stop stitching tools together.
Start with verified sales data, delivered in minutes.
No contracts · No setup · No onboarding
Instantly eller Apollo: det korta svaret för varje typ av köpare
Välj Instantly om du redan har en lista och problemet är att skicka den. Välj Apollo om du saknar lista och vill ha kontakter och sekvenser i en och samma inloggning. Apollos egen jämförelse medger uppdelningen och beskriver infrastruktur för kallmejl i stor volym som Instantlys styrka.
Recensenterna betygsätter dem ungefär lika. Apollo får 4,7 baserat på 9 779 recensioner. Instantly får 4,8 baserat på 4 135.
| Din situation | Passar bäst | Varför |
| Du har en lista; utskicken är flaskhalsen | Instantly | Obegränsade mejlkonton och warmup; Growth skickar 5 000 mejl i månaden för 37,60 dollar, Hypergrowth 125 000 för 77,60 dollar, vid årsbetalning |
| Ingen lista; ett verktyg för att hitta kontakter och köra sekvenser | Apollo | 240 miljoner kontakter enligt egen räkning; Basic för 49 dollar per licens vid årsbetalning, med 30 000 krediter om året och sekvenser |
| Tre till fem säljare som både prospekterar och skickar | Apollo | Krediterna delas i teamet; för att bjuda in kollegor i Instantly krävs Hypergrowth, Light Speed eller en CRM-plan |
| Tusentals mejl om dagen över många domäner | Instantly | Light Speed lägger till dedikerade servrar och IP-block; Apollo begränsar SMTP-inkorgar till 15 per användare |
| Flera kunder, var och en med egen lista | Instantly, plus en datakälla per kund | Apollos standardplaner gäller bara intern användning; en Instantly-workspace per kund |
Hur står sig Instantly mot Apollo för byråer?
Instantly passar byråer bättre, och skälet finns i Apollos villkor. Enligt Apollos prissida är planerna endast avsedda för intern användning i verksamheten. Att använda Apollos data i externa produkter, dela den med kunder eller sälja den vidare kräver ett separat avtal med anpassat pris.
Instantly tar i stället betalt per workspace. Enligt hjälpcentret kräver varje workspace ett eget abonnemang, så tre kund-workspaces betyder tre abonnemang. Agency-paketet kostar enligt listpris 555 dollar i månaden, eller 500 dollar vid årsbetalning. Varje kund behöver ändå en egen datakälla.
Utskick: Instantlys obegränsade inkorgar mot Apollos tak för inkorgar
Den vanliga outreach-stacken med Instantly och Apollo är Apollo för listan och Instantly för utskicken, och reglerna för utskick förklarar varför. Instantlys Growth-plan innehåller obegränsade mejlkonton och obegränsad warmup, från vilken leverantör som helst. Det planen begränsar är volymen: Growth skickar 5 000 mejl i månaden och rymmer 1 000 uppladdade kontakter, ett fast tak för alla kampanjer.
Hypergrowth höjer taken till 125 000 mejl och 25 000 kontakter. Light Speed höjer dem till 500 000 och 100 000.
Apollo har mejlkampanjer i varje konto, men gratisplanerna kan bara ansluta Gmail. Domäner och inkorgar säljs mot krediter, med högst 15 SMTP-inkorgar per användare.
Apollo har faktiskt warmup, vad konkurrenternas jämförelsesidor än påstår. Betalplaner inkluderar det oftast för en inkorg per licens, och varje extra inkorg kostar 200 krediter per 30 dagar.

Oavsett vilket verktyg som skickar gäller Gmails regler. Den som skickar mer än 5 000 meddelanden om dagen till Gmail-konton behöver SPF, DKIM, DMARC och avregistrering med ett klick på marknadsföringsmejl. Alla avsändare måste hålla spamfrekvensen under 0,3 %.
I Sverige gäller dessutom GDPR och 19 § marknadsföringslagen, oavsett om du skickar från Instantlys obegränsade inkorgar eller kör en sekvens i Apollo. Marknadsföring via e-post till fysiska personer kräver samtycke i förväg, utom till en kund som har lämnat adressen vid ett köp och inte har motsatt sig utskicken. Undantaget kräver också att mejlet gäller egna, likartade produkter och att kunden vid insamlingen och i varje utskick klart och tydligt kan tacka nej gratis och enkelt. Enligt 20 § ska varje meddelande, även till juridiska personer, innehålla en giltig adress för att stoppa utskicken.
Data: den egna databasen hos Apollo.io mot Instantlys kreditbaserade lead finder
När det gäller data har frågan Instantly AI vs Apollo ett enkelt svar: Apollo äger sin databas, och Instantlys lead finder hämtar från andra leverantörer. Apollos prissida hävdar 240 miljoner kontakter och 30 miljoner företag. Jämförelsesidan hävdar 98 % träffsäkerhet för mejladresser men anger ingen testmetod.
Instantly hävdar 450M+ B2B-leads och kör sökningar efter jobbmejl genom ett vattenfall av fem eller fler leverantörer. Båda tar betalt i krediter, och reglerna skiljer sig mer än siffrorna.
| Apollo | Instantly | |
| Krediter som ingår | Basic: 30 000 per licens och år; Professional: 48 000 | Growth-kreditplanen: 1 500 i månaden för 37,60 dollar vid årsbetalning; Supersonic: 5 000 för 87,30 dollar; större nivåer kostar mer |
| Ett jobbmejl | Upp till 1 kredit | 1 till 2 krediter; verifiering 0,25 |
| Ett mobilnummer | ”Flera krediter”; tredje part anger 8 | Inte angivet |
| Pris per kredit, enligt Sponas beräkning | Cirka 0,02 dollar på Basic vid årsbetalning | Cirka 0,025 dollar på Growth-kreditplanen vid årsbetalning |
| Giltighet | Nollställs varje faktureringsperiod; oanvända krediter förs inte över | Två månader efter köp på månadsplaner; ett år på årsplaner |
Apollo delar krediterna i hela teamet. Per mejl är det billigare verktyget på pappret: ett verifierat mejl kostar upp till en kredit, cirka två cent på Basic enligt Sponas beräkning. Ett jobbmejl i Instantly kostar en eller två krediter, var och en cirka 0,025 dollar enligt samma beräkning.
Instantly vs Apollo: priser för en, tre och fem användare
Apollo tar betalt per licens och lägger alla licenser på samma plan. Sidans plandata anger Basic till 49 dollar och Professional till 99 dollar i månaden. Apollos egen förklaring av planerna prissätter Basic till 49 dollar per användare vid årsbetalning och Professional till 79 dollar. Kontrollera de aktuella plankorten innan du köper; vår artikel om Apollos priser går igenom nivå för nivå.
Instantly tar betalt per workspace, med en hake. För att bjuda in en kollega krävs Hypergrowth, Light Speed eller en CRM-plan, så ett team betalar mer än 37,60 dollar för Growth. Datakrediter tillkommer; vår artikel om Instantlys priser visar alla nivåer. Tabellen är Sponas beräkning utifrån listpriser vid årsbetalning, per månad.
| Upplägg | 1 användare | 3 användare | 5 användare | Data som ingår |
| Apollo Basic | 49 dollar | 147 dollar | 245 dollar | 30 000 krediter per licens och år (cirka 2 500 i månaden) |
| Apollo Professional | 79 dollar | 237 dollar | 395 dollar | 48 000 krediter per licens och år (cirka 4 000 i månaden) |
| Instantly plus Growth-kreditplanen | 75,20 dollar (Growth) | 115,20 dollar (Hypergrowth) | 115,20 dollar | 1 500 krediter i månaden, delade |
| Instantly plus Spona Pro | 112,60 dollar (Growth) | 152,60 dollar (Hypergrowth) | 152,60 dollar | 10 500 Spona-krediter i månaden; en mejllead kostar 3 till 7, plus 1 000 för varje ny sökning |
Vendr anger Apollos månadsbetalning till cirka 59 dollar per användare på Basic och 99 dollar på Professional. Det är 20 % till 30 % över årspriserna. Apollos licenser innehåller databasen och sekvenserna; Instantly-raderna köper utskick plus en separat databudget.
Apollo vs Instantly i avtalen: bindning, förnyelse och inspelade offerter
Apollo vs Instantly i villkoren: båda säljer månads- och årsbetalning. Apollos årsplaner innebär bindning i 12 månader, betald i förskott till ett lägre pris. Apollo tillåter ingen nedgradering mitt i perioden på årsplaner, en nedgradering ger ingen återbetalning för outnyttjad tid, och uppsägningar gäller från periodens slut. Tilläggskrediter förnyas varje faktureringsperiod tills du tar bort dem.
Apollo-köpare hos Vendr betalade en median på 19 000 dollar om året, räknat på 101 affärer. Klausuler om automatisk förnyelse har oftast en uppsägningstid på 60 till 90 dagar. Höjningarna ligger oftast på 5 % till 10 % om året.
Sponas egna samtalsinspelningar tillför sex offerter. Apollo kom upp i 16 inspelade säljsamtal, och i tre av dem nämndes en siffra. De låg på 140 till 1 080 dollar i månaden. Instantly kom upp i tio samtal, tre med en siffra, från 97 till 597 dollar.
Det här är offerter som potentiella kunder läste upp eller visade, inte listpriser, och tre per verktyg är ett litet urval. Alla sex gällde månadsvillkor med automatisk förnyelse och höjningar på 3 % till 7 %.
Apollo-data i Instantly: hårda studsar före och efter
Sponas uppgifter innehåller en kund som körde just den kombinationen och sedan bytte datakälla. Kampanjen matade Instantly med Apollo-exporter plus manuella tillägg, 10 000 leads i månaden. Under en period på fyra veckor före bytet gav 10 000 utskick 245 hårda studsar. Det motsvarar 2,45 %.
Efter bytet till Spona-data gav ytterligare 10 000 utskick 85 hårda studsar. Andelen var 0,85 %. Kundens angivna skäl till bytet: ”Vi ville ha samma flöde för utskicken med färre manuella listkontroller.”
Två andra kunder gjorde liknande byten, en i Smartlead och en i Instantly som också införde spärrlistor från CRM-systemet. De tre fallen skickade tillsammans 30 000 mejl i varje period. Enligt Sponas beräkning var deras sammanlagda andel hårda studsar 2,40 % före och 0,96 % efter.

Två förbehåll. Siffrorna kommer från exporter ur kundernas egna sekvensverktyg, som Spona har bekräftat men inte tagit fram. Och skillnaderna visar inte att bytet av leverantör orsakade dem; annat förändras också mellan två perioder på fyra veckor.
Om du behåller Apollo som källa, kör en verifiering före varje uppladdning. Vår guide om att tvätta mejllistor går igenom det, och vår artikel med statistik om kallmejl har marknadens riktmärken.
Ett tredje alternativ: Instantly med Spona-data, och dess begränsningar
Spona ersätter datahalvan av paret, aldrig utskickshalvan. Du beskriver din idealkund i en chatt; AI:n söker i 40+ källor, verifierar varje lead och levererar en poängsatt lista på cirka 4 minuter. Du betalar per lead, i krediter, och varje sökning börjar med ett gratis urval. Gratisplanen (Free) har 3 000 engångskrediter.
En lead från Standard Search med verifierat mejl kostar 0,024 till 0,07 dollar. Med mobilnummer kostar den 0,28 till 0,55 dollar. Varje ny söksession kostar engångsvis 1 000 krediter. Det blir 8 till 10 dollar, beroende på plan.
Pro kostar 99 dollar i månaden och har 10 500 krediter. Med årsbetalning blir det 75 dollar.
Vägen in i Instantly går via en fil. Spona har ingen inbyggd koppling till Instantly. Du exporterar en CSV på valfri betalplan och laddar upp den, eller använder API:t, som ingår i Expert-planen för 999 dollar i månaden. HubSpot är den enda inbyggda CRM-integrationen.
Där Spona inte passar: det skickar inga mejl. Det har ingen sekvensfunktion, ingen warmup och inga inkorgar, och den aviserade AI-funktionen för kallmejl finns inte än. Apollo är en enda inloggning, medan Spona plus Instantly är två verktyg och en CSV. Apollo är också fortfarande billigare per mejl på pappret, och Sponas krediter går ut i början av varje faktureringsperiod, precis som Apollos.
Get thousands of leads in 4 minutes.
Stop stitching tools together.
Start with verified sales data, delivered in minutes.
No contracts · No setup · No onboarding
Instantly vs Apollo: vanliga frågor
Kan jag använda Apollo och Instantly tillsammans?
Ja, och det är ett vanligt upplägg: exportera från Apollo, ladda upp CSV-filen i Instantly och värm upp och skicka där. En kund i Sponas uppgifter hade 2,45 % hårda studsar med Apollo-exporter plus manuella tillägg. En senare period med Spona-data låg på 0,85 %, en skillnad, inte ett bevis på orsak.
Har Instantly en kontaktdatabas?
Instantly säljer en lead finder på datakrediter, som köps separat från utskicksplanen. Instantly hävdar 450M+ B2B-leads och berikar jobbmejl via fem eller fler leverantörer. Growth-kreditplanen kostar 37,60 dollar i månaden vid årsbetalning, och ett jobbmejl kostar en eller två krediter.
Har Apollo warmup för mejl?
Ja, via en tredje part, Warmbox.ai. Flera jämförelsesidor påstår att det saknas, men Apollos hjälpcenter dokumenterar det. Betalplaner inkluderar det oftast för en inkorg per licens, och extra inkorgar kostar 200 krediter var 30:e dag. Instantly har obegränsad warmup i varje plan.
Vilket är billigast för en användare, Instantly eller Apollo?
Apollo, om du behöver kontakter: Basic kostar 49 dollar i månaden vid årsbetalning och innehåller 30 000 krediter om året plus sekvenser. Instantly Growth kostar 37,60 dollar, men lägg till Growth-kreditplanen för data så blir summan 75,20 dollar. Har du redan en lista är Instantly ensamt det billigare sättet att skicka.
Vem är Apollos största konkurrent, och finns det något bättre?
Det beror på vilken halva du behöver. För data är ZoomInfo, Cognism och Lusha de vanliga namnen; vår artikel om alternativ till Apollo jämför dem. För utskick hör lemlist, Smartlead och Saleshandy till Instantlys konkurrenter, som vi går igenom i artikeln om de bästa verktygen för e-postprospektering.
Share this article
GET FREE LEADS




