Vad är B2B-data? Typer, källor, kvalitetskontroll och hur en bra post ser ut

Publish date: 2 nov. 2026
B2B-data är information om företag och om människorna som arbetar där. Ett säljteam använder den för att välja konton, nå rätt person och hålla sitt CRM aktuellt. Den finns i två slags poster, företag och kontakt, plus de signaler som visar när ett konto är värt ett samtal.
Den svåra frågan är inte vad datan är, utan hur bra den är. I Sponas egna kontroller gav 98,10 % av 250 251 amerikanska profiler en jobbmejladress. Av de adresserna klarade 96,42 % verifieringen, och 0,64 % av utskicken till verifierade adresser gav en hård studs. Den här guiden går igenom datan post för post och visar sedan hur du gör samma test hos vilken leverantör som helst innan du betalar.
Get thousands of leads in 4 minutes.
Stop stitching tools together.
Start with verified sales data, delivered in minutes.
No contracts · No setup · No onboarding
Vad är B2B-data?
ZoomInfo har den kortaste definitionen: ”information om företag och människorna som arbetar i dem”. Cognism vidgar den till ”all information som gynnar B2B-företag”, framför allt deras team inom sälj, marknad och intäkter. Coresignal räknar upp företagshalvan: ”företagsidentifierare, finansiering, omsättning och mer”. De tre är överens om kärnan: poster om företag, poster om människorna i dem och händelser som knyter ihop de två.
En företagspost svarar på ”vilka konton passar oss”: bransch, storlek, ort, omsättningsklass, programvaran som används. En kontaktpost svarar på ”vem pratar vi med, och hur”: namn, titel, nivå, jobbmejl och telefon. En signal svarar på ”när”: en finansieringsrunda, en rekryteringsvåg, ett nytt kontor.
Din egen säljdata är något annat. Den visar hur dina affärer har gått och ligger i ditt CRM, inte i en leverantörs fil.
En sak hoppar leverantörernas sidor över. I Storbritannien är en namngiven persons jobbmejl en personuppgift. ICO skriver att uppgifter om någon i arbetet ”utgör personuppgifter även om personen agerar i sin yrkesroll”. Det styr hur du får använda kontakthalvan av en fil, och avsnittet om juridik längre ned går igenom reglerna.
Anatomin hos en bra post
En bra post innehåller mer än ett namn och en mejladress. Postschemat i Sponas Expert API har 21 fält i fyra grupper. De visar vem personen är, var hen arbetar, hur du når hen och var varje uppgift kommer ifrån.

Den fjärde gruppen är den som köpare hoppar över. En käll-URL visar var leverantören såg uppgiften. Ett fält för senaste kontroll visar hur gammal den är. Utan båda kan du inte bedöma en post, och du kan inte berätta för en brittisk kontakt var hens uppgifter kommer ifrån när lagen kräver det.
Ifyllt är inte detsamma som giltigt. Ett ifyllt fält betyder att leverantören har ett värde, inte att värdet stämmer. Fyllnadsgraden mäter hur komplett en fil är och säger ingenting om träffsäkerheten.
Med den reservationen ser du här hur Sponas egna poster är ifyllda, fält för fält. Den amerikanska filen har 21 181 företag och 55 293 kontakter. Den brittiska filen har 26 632 företag och 52 028 kontakter.
| Post | Fält | Fyllnadsgrad USA | Fyllnadsgrad UK |
| Företag | `Name` | 100 % | 100 % |
| Företag | `Domain` | 99,50 % | 98,24 % |
| Företag | `HQ country` | 99,72 % | 99,30 % |
| Företag | `City` | 97,80 % | 98,55 % |
| Företag | `Industry` | 98,39 % | 97,42 % |
| Företag | `Employee band` | 97,18 % | 95,80 % |
| Företag | `Revenue band` (uppskattning, flaggad) | 88,88 % | 85,18 % |
| Företag | `Founding year` | 92,03 % | 86,96 % |
| Företag | `LinkedIn URL` | 94,66 % | 94,62 % |
| Företag | `Technology evidence` | 77,18 % | 71,98 % |
| Företag | `Source URL`, `last checked`, `suppression flag` | 100 % | 100 % |
| Kontakt | `Work email` (inklusive statusmetadata) | 95,76 % | 97,58 % |
| Kontakt | `Direct dial` | 66,14 % | 66,99 % |
| Kontakt | `Mobile` | 72,76 % | 68,21 % |
| Kontakt | `Seniority` | 97,63 % | 97,99 % |
| Kontakt | `Department` | 97,80 % | 97,60 % |
| Kontakt | `Source URL`, `last checked`, `suppression flag` | 100 % | 100 % |
Läs luckorna, inte de fulla raderna. Omsättningsklassen behåller sin flagga för uppskattning, så en ifylld cell kan innehålla en modellerad siffra snarare än en inrapporterad. Teknikbelägg finns för 77,18 % av de amerikanska företagen och 71,98 % av de brittiska: för ungefär en fjärdedel av företagen visar filen ingen teknikstack.
Direktnummer finns i ungefär två tredjedelar av kontaktposterna i båda länderna. Spärrflaggan finns på varje post, och en befintlig flagga betyder inte att posten är spärrad, eftersom värdet kan vara ”false”.
Fem typer av data för B2B-försäljning
ZoomInfo delar in området i fem typer: kontaktdata, firmografisk och teknografisk data, intentdata och signaldata. Cognism använder samma lista, där signaldata kallas ”kronografisk”, ett namn som även ZoomInfos lista använder. Det viktiga är vad varje typ låter dig filtrera på, så tabellen visar för varje typ hur stor andel av Sponas sökningar som leds av den. Spona klassar varje sökning en gång, efter huvudfiltret, i 32 999 amerikanska och 43 016 brittiska sökningar.
| Typ | Vad den beskriver | Typiska fält | Spona-sökningar som leds av den, USA | UK |
| Kontakt | En person och hur du når hen | Namn, titel, nivå, avdelning, mejl, telefon | 6 721 (20,37 %) | 6 705 (15,59 %) |
| Firmografisk | Företagets form | Bransch, storleksklass, omsättningsklass, ort, grundår | 9 476 (28,72 %) | 14 326 (33,30 %) |
| Teknografisk | Programvara och hårdvara som används | Teknik som syns på webbplatsen eller i jobbannonser | 4 867 (14,75 %) | 5 513 (12,82 %) |
| Intent | Vem som undersöker ett ämne just nu | Ämnestoppar, konsumerat innehåll | Ingen: Spona säljer inte intentdata | Ingen |
| Signal | Vad som har ändrats hos kontot | Finansieringsrunda, rekrytering, ny ort, först sedd | 4 785 (14,50 %) | 6 598 (15,34 %) |
Raderna för firmografisk data och signaler är våra egna summor, och varje sökning räknas fortfarande bara en gång. Firmografisk lägger ihop två filtergrupper, bransch med storlek och storlek med omsättning; signal lägger ihop sökningar på rekrytering, finansiering och ny ort. Firmografiska filter leder en tredjedel av de brittiska sökningarna, och mixen visar varför leverantörer paketerar typerna. Ett teknikfilter är värdelöst utan företaget bakom, och en rekryteringssignal är värdelös utan en kontakt att ringa.
Resterande sökningar börjar med ett filter på storstadsområde och ägare för lokala företag, en avdelning, en kontolista eller någon annan mix. Sökningar på lokala företag står för 9,70 % i USA och 9,79 % i Storbritannien. Intentdata kommer från ett helt annat flöde. Cognism, till exempel, hänför sin intentdata till Bomboras ”kooperativ av 5 000 B2B-sajter”.
Källor till B2B-data: var den kommer ifrån
Tre källor matar varje leverantörsfil, och två av dem kan du använda själv.
Förstapartsdata är det dina egna system registrerar: poster i CRM, webbformulär, deltagarlistor från event, supportärenden. Det är den mest korrekta data du någonsin kommer att ha om dina kunder, och den säger ingenting om någon annan.
Offentliga register är ryggraden i företagsdata. Companies House räknar 5 485 994 bolag i det brittiska registret. Dess kostnadsfria dataprodukt är en nedladdningsbar fil med alla aktiva bolag, uppdaterad inom fem arbetsdagar efter varje månadsskifte.
I USA ger SEC EDGAR fri offentlig åtkomst till börsnoterade bolags inlämnade handlingar, med fritextsökning över mer än 20 år. Register innehåller juridiska personer, inte kontaktuppgifter. De ger dig bara företagshalvan.
Officiell statistik över antalet företag sätter också taket för vad en leverantör kan ha. SBA räknar 36 207 130 småföretag i USA, och 82,3 % av dem har inga anställda. Storbritannien har ungefär 5,7 miljoner företag i privat sektor, varav 1,4 miljoner har någon anställd. En leverantör som påstår sig ha varje företag i något av länderna räknar mest företag utan anställda.
Insamling från tredje part fyller kontakthalvan. ZoomInfo listar typiska källor: offentliga handlingar, företagsregister och företagens webbplatser. Vissa leverantörer lägger till nätverk av bidragsgivare och manuella researchteam. Varje leverantör blandar källorna i egna proportioner, och därför stämmer två filer över samma segment sällan överens.
Sponas källregister har 47 källfamiljer, deduplicerade efter ursprunglig utgivare; registret är grunden för formuleringen ”40+ källor”. Hur en leverantör gör en produkt av allt det är en fråga för sig, och inlägget om dataleverantörer besvarar den.
Hur korrekt är datan?
Det finns ingen enskild siffra för hur korrekt B2B-data är. En leverantör kan ha rätt om namn och fel om mejladresser, så mät varje fält utifrån hur det brister. För mejl är testet mekaniskt: tar mejlservern emot adressen, och kommer ett skickat meddelande fram?
Här är Sponas egen tratt över tre månader, från profilsökning till hård studs, uppdelad på USA och Storbritannien. Varje lands siffror summerar 30 celler, en per rollfamilj och bransch.
| Steg | USA | UK |
| Sökta profiler | 250 251 | 245 152 |
| Jobbmejl hittat (träffgrad) | 245 497 (98,10 %) | 241 375 (98,46 %) |
| Klarade verifiering, andel av hittade | 236 714 (96,42 %) | 232 647 (96,38 %) |
| Catch-all, inte skickade | 4 900 (2,00 %) | 5 091 (2,11 %) |
| Övriga avvisade | 3 883 (1,58 %) | 3 637 (1,51 %) |
| Utskick till verifierade adresser | 172 470 | 154 846 |
| Hårda studsar, andel av utskick | 1 098 (0,64 %) | 801 (0,52 %) |
| Andel godkända i de 30 cellerna | 94,87 % till 98,16 % | 94,88 % till 98,27 % |
Tre saker att läsa ut. För det första gäller studsfrekvensen bara verifierade adresser. Spona skickade ingenting till catch-all-domäner, och en leverantör som anger en studsfrekvens utan att säga vart den skickade döljer nämnaren.
För det andra är en hård studs ett permanent fel. Den mottagande servern svarar med en 5.X.X-kod, och kod X.1.1 betyder ”brevlådan som anges i adressen finns inte”. En mjuk studs är tillfällig och hör hemma i en annan räkning.
För det tredje ligger ungefär 2 % av de hittade adresserna på catch-all-domäner. Sådana domäner tar emot alla adresser, så ingen verifieringstjänst kan bekräfta dem. En noggrann leverantör märker dem i stället för att räkna dem som giltiga.
ZoomInfos eget råd gäller alla leverantörer: mejladresser bör ”verifieras mot mejlservern och kontrolleras för format”. En formatkontroll fångar stavfel. Bara en serverkontroll fångar en person som har slutat. Inlägget om valideringsmetoder går igenom var och en.
Hur snabbt kontaktuppgifter blir inaktuella
En post som klarar testet i dag kan falla inom ett kvartal, eftersom människor byter jobb. BLS anger medianen för anställningstid hos nuvarande arbetsgivare till 4,1 år. För anställda mellan 25 och 34 år är den tre år.
Under en enda månad nyligen lämnade 5,1 miljoner amerikanska anställda sin arbetsgivare, 3,2 % av alla jobb. Företag förändras också: Companies House registrerade 214 754 avregistreringar under ett kvartal, mot 193 789 nya bolag.
Spona mäter effekten på en fil med en fast panel av samma 10 000 poster per land. Varje post tillhör en rollfamilj, och Spona kontrollerar panelen igen i slutet av ett kvartal, innan någon uppdatering görs.
Under det kvartalet bytte 7,04 % av de amerikanska panelposterna titel eller arbetsgivare, och för 4,91 % ändrades mejladressen eller blev ogiltig. I Storbritannien var siffrorna 6,37 % och 4,50 %. De två måtten kan träffa samma person, så lägg inte ihop dem. En kvartalssiffra är inte heller en årssiffra.

Det är fördelningen per roll som gör diagrammet värt sin plats. Brittiska chefer bytte mest, med en andel jobbyten på 8,09 %, och brittisk ekonomipersonal minst, med 4,37 %. I USA var personalomsättningen högst i IT- och marknadsroller och lägst inom ekonomi.
Mejlbyten följer inte alltid jobbyten. Amerikanska ekonomikontakter bytte jobb minst av alla amerikanska roller men bytte mejladress mest, med 6,69 %.
Vad gör du med siffran? Verifiera på nytt före varje utskick och uppdatera aktiva kontakter enligt ett schema. Inläggen om dataförfall och datahygien ger metoden och takten.
Så testar du data innan du köper
Sex steg, i den här ordningen, innan du skriver under något.
- Skriv ned målet. Bransch, storleksklass, länder, roller och de fält som varje post måste ha. En leverantör kan inte klara ett test du inte har definierat.
- Be om ett urval som du väljer. ZoomInfo föreslår 500 till 1 000 konton med minst tre verifierade kontakter vardera. Välj kontona själv, så att ingen kan plocka russinen ur kakan.
- Räkna fyllnadsgraden per obligatoriskt fält. En post utan telefonnummer är värdelös för ett team som ringer, hur bra mejlpoängen än är. Använd fyllnadstabellen ovan som måttstock.
- Verifiera mot servern och skicka sedan. Kör urvalet genom en verifieringstjänst, skicka till adresserna som klarar sig och räkna hårda studsar mot antalet utskick. Jämför resultatet med tratten ovan och med godtagbara studsfrekvenser.
- Kontrollera 20 poster för hand. Öppna käll-URL:en och profil-URL:en och jämför titel och arbetsgivare med posten. En post utan käll-URL underkänns automatiskt i det här steget.
- Räkna ut priset på de användbara posterna. Dela offerten med de poster som klarade steg 3 till 5, inte med de levererade posterna. Den siffran är priset du faktiskt betalar.
Hos Spona börjar varje sökning med ett gratis urval av leads, och priset per lead visas i kassan innan du köper.
Är det lagligt att använda B2B-data?
Ja, enligt regler som skiljer sig mellan länder och kanaler. Avsnittet beskriver reglerna; det är ingen juridisk rådgivning.
| Regel | Var | Vad den betyder för köpta poster |
| CAN-SPAM | Mejl i USA | Ärliga rubrikfält, en postadress och en avregistrering som verkställs inom tio arbetsdagar; böter på upp till 53 088 dollar per mejl |
| CCPA | Kalifornien | Omfattar affärskontakter nu när B2B-undantagen har löpt ut; gäller företag som når någon av gränserna för omsättning, invånare eller dataförsäljning |
| Delete Act | Kalifornien | Datamäklare registrerar sig varje år, mot en avgift som för närvarande är 6 000 dollar, och måste använda delstatens raderingsmekanism minst var 45:e dag och behandla dess begäranden |
| PECR | Mejl i UK | Marknadsföringsmejl till företagsabonnenter (corporate subscribers) kräver inget samtycke; du får inte dölja vem du är och måste ange en adress för avregistrering |
| TPS och CTPS | Samtal i UK | Kontrollera mot båda registren; inga marknadsföringssamtal till nummer i något av dem utan samtycke |
| UK GDPR, artikel 14 | UK, köpt data | Berätta för varje person var hens uppgifter kommer ifrån, inom en månad eller vid första kontakten |
I USA är mejlregeln lätt och reglerna för datamäklare blir tyngre. FTC är rak: lagen ”gör inget undantag för mejl mellan företag”. Du får mejla en främling på jobbet, men du måste säga vem du är och sluta när du blir ombedd.
Kalifornien lägger till två lager. CCPA:s undantag för ”transaktioner mellan företag” har löpt ut, så lagen omfattar nu Kaliforniens invånare som är kontaktpersoner hos företagskunder eller leverantörer. Den gäller bland annat företag med en omsättning på 26,625 miljoner dollar eller mer. Enligt Delete Act måste datamäklare använda delstatens raderingsmekanism minst en gång var 45:e dag och behandla dess begäranden om radering.
I Storbritannien drar datans två halvor åt olika håll. PECR:s regel om marknadsföringsmejl ”gäller inte företagsabonnenter”, så ett kallt mejl till en anställd på ett aktiebolag kräver inget samtycke enligt PECR. Enligt UK GDPR artikel 14 måste du ändå tala om för den namngivna personen ”varifrån personuppgifterna kommer”. Fristen är en månad, eller ditt första meddelande om du använder uppgifterna för att kontakta personen.
Två brittiska fällor. Enskilda näringsidkare och vissa handelsbolag ”räknas faktiskt som privata abonnenter”. Att mejla en rörmokare med enskild firma kräver alltså samtycke eller soft opt-in, vilket det inte gör att mejla ett bolag. Och för samtal säger ICO att du ska kontrollera mot både TPS och CTPS innan du ringer.
I Sverige kräver 19 § marknadsföringslagen förhandssamtycke till marknadsföring med e-post bara när mottagaren är en fysisk person. Undantaget gäller en kund vars adress du fick vid en försäljning och som inte har motsatt sig att den används för marknadsföring, om mejlet avser dina egna, likartade produkter och kunden klart och tydligt kan tacka nej enkelt och avgiftsfritt både när adressen samlas in och i varje meddelande. Enligt 20 § ska varje meddelande alltid innehålla en giltig adress för att avbeställa, även vid marknadsföring till en juridisk person. Och enligt IMY kan en mottagare alltid begära att ett företag slutar skicka reklam, oavsett om hen tidigare har samtyckt eller inte.
Sponas data: var den passar och var den inte gör det
Spona passar ett team som vill beskriva sin kund i en chatt och snabbt få en verifierad lista, och som vill betala per lead, inte per licens. Du beskriver din idealkund, och AI:n söker i sitt källregister, verifierar varje lead och levererar en poängsatt lista.
Spona tidtog 83 slutförda exporter i Standard Search om 1 000 kontakter vardera. Mediantiden från inskickade filter till nedladdningsbar fil var 223 sekunder, verifiering inräknad. Varje sökning börjar med ett gratis urval, och varje ny söksession kostar 1 000 krediter en gång.
| Söktyp | Krediter per lead | Dollar per lead |
| Deep Search | 60 till 200 | 0,48 till 2,00 dollar |
| Standard Search, bara mejl | 3 till 7 | 0,024 till 0,07 dollar |
| Standard Search, mejl och mobil | 35 till 55 | 0,28 till 0,55 dollar |
| Bulk Search | 1 till 9 | 0,008 till 0,09 dollar |
Gratisplanen Free har 3 000 engångskrediter. Pro kostar 99 dollar i månaden och Premium 499 dollar. Expert kostar 999 dollar, och hela plantabellen finns på prissidan.
Där Spona passar:
- Ursprung på varje post. Käll-URL och senaste kontroll är ifyllda i 100 % av posterna i båda länderna, de två fält som den här guiden sa åt dig att kräva.
- Signaler i samma sökning. Filter för finansiering, rekrytering, teknik, först sedd och ny ort fungerar från Pro och uppåt, kombinerade med profilen.
- Dina egna listor. Berikning ingår i alla betalplaner: företagsdata för 3 krediter, ett verifierat mejl för 5. Ett mobilnummer kostar 35 krediter.
- HubSpot. En inbyggd integration i Premium och Expert.
Där Spona inte passar:
- Ingen intentdata. Om din trigger är research kring ett ämne får du köpa den någon annanstans; både ZoomInfo och Cognism säljer den.
- Ingen besöksidentifiering. Spona avanonymiserar inte trafik på webbplatser.
- Salesforce och API:t. Salesforce innebär CSV-import, ingen inbyggd koppling. API:t finns bara i Expert; en API-nyckel för Pro och Premium är aviserad men inte lanserad.
- Telefon. Direktnummer finns för 66,14 % av de amerikanska kontakterna och mobilnummer för 72,76 %. Ett team som främst ringer bör testa urvalet för sina egna roller. Cognism uppger att ett researchteam verifierar dess mobilnummer, så det är mot Cognisms urval du ska jämföra.
- Teknikbredd. Teknikbelägg finns för 77,18 % av de amerikanska företagen, så en sökning som leds av teknik når inte nästan en fjärdedel av den amerikanska filen.
- Lagen är ditt ansvar. Varje posts käll-URL hjälper dig att ange källan i ett meddelande enligt artikel 14, men att skicka meddelandet är ditt jobb.
Get thousands of leads in 4 minutes.
Stop stitching tools together.
Start with verified sales data, delivered in minutes.
No contracts · No setup · No onboarding
Vanliga frågor om B2B-data
Vad kostar datan?
Det finns tre prismodeller. Per användare, där en årslicens täcker en användare med begränsade eller obegränsade exporter. Per post, där listförsäljare anger ett pris per tusen, och per kredit, där du betalar för det du exporterar. Sponas publicerade prisspann går från 0,008 till 2,00 dollar per lead, beroende på söktyp och plan, med ett gratis urval först.
Vilken leverantör ska du köpa av?
Välj leverantör efter den datatyp du behöver mest, och kör sedan sexstegstestet ovan på dess urval. Vår jämförelse av leverantörer sorterar tolv av dem efter datatyp och pris.
Var hittar jag uppgifter om brittiska företag?
Börja med Companies House. Dess kostnadsfria dataprodukt omfattar alla aktiva bolag i registret och uppdateras varje månad. Den innehåller företag, inte personer, så kontakterna lägger du till från en leverantör eller tar fram själv; inlägget B2B-databas: bygga själv eller köpa väger de två mot varandra.
Vad är en B2B-datalista?
En B2B-datalista är en statisk fil med poster, exporterad en gång och oftast såld per tusen. Den börjar åldras samma dag den exporteras, i den takt som panelen ovan visar, så fråga när varje post senast kontrollerades.
Vad är skillnaden mellan B2B- och B2C-data?
En B2B-post beskriver ett företag och en persons roll i det. En B2C-post beskriver en konsument: ålder, hushåll, köp. Lagen följer den uppdelningen. I Storbritannien behandlar PECR företagsabonnenter och privata abonnenter olika, men ett namngivet jobbmejl är ändå en personuppgift enligt UK GDPR.
Share this article
GET FREE LEADS





